Obawiam się, że niedługo Ukraina – a my wraz nią – przekona się ile są warte gwarancje Rosji, USA i W. Brytanii.

24 lata temu, po rozpadzie ZSRR, Ukraina po Rosji i USA była trzecim mocarstwem atomowym na świecie. Miała ponad 2 tys. głowic atomowych i dysponowała wszystkimi sposobami ich przenoszenia. Nigdy oficjalnie nie podano jakich gwarancji bezpieczeństwa udzieliły Ukrainie władze USA, W. Brytanii i Rosji w 1994 r. w zamian za wyrzeczenie się tej broni. Wiadomo tylko, że zostały one udzielone.  Obawiam się, że niedługo możemy się przekonać ile one były warte. A jest to istotne także dla Polski.
Osobiście jestem przekonany, że w przypadku ataku Rosji na Polskę i tak nikt nie ruszy palcem w bucie. Jak zawsze to już było w historii – nikt poza Polakami nie będzie chciał umierać ani za Gdańsk, ani za Warszawę czy Wrocław.
Kwestię tę może nam jednak wyjaśnić jednoznacznie to co się stanie na Ukrainie.
Czy Rosja posunie się do aneksji Krymu i Naddniestrza wraz z przylegającą do niej niewielką częścią Ukrainy (by mieć dostęp do morza) czy też zadowoli się pociąganiem za sznureczki?
Bo przecież od czasu rozpadu Jugosławii wiadomo, że pierwsze co trzeba zrobić w przypadku takiej rewolty to zająć magazyny z bronią. A gdy to się stanie, gdy lud opanuje koszary i magazyny to na pewno marynarze rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zajmą główne porty Krymu, a XIV Armia Rosyjska może nawet zająć Odessę wkraczając z Naddniestrza.
A jeśli tak się stanie to co wtedy zrobią Amerykanie, W. Brytania i NATO ?
Czy chociaż przypomną Rosjanom o zobowiązaniach czy po prostu oleją całą sprawę?
A co jeśli Ukraińcy przezornie zostawili sobie… parę bombek niespodzianek?

Polecam także wpis:  Ukraina – kraj niespełniających się możliwości.

21 myśli na temat “Obawiam się, że niedługo Ukraina – a my wraz nią – przekona się ile są warte gwarancje Rosji, USA i W. Brytanii.

 1. „A co jeśli Ukraińcy przezornie zostawili sobie… parę bombek niespodzianek?”
  A co jeśli Polska po cichaczu robi bombki gdzieś bombki pod ziemią?

  1. Polska nie ma ani gotowej technologii ani przemysłu ani inżynierów znających się na produkcji broni jądrowej.
   Ukraina miała i ma.

   1. To może elektrownia atomowa to nie jest taki zły pomysł w Polsce.Chłopaki by się trochę nauczyli co i jak.O ile się nie mylę to Uran do elektrowni też trzeba wzbogacać.

    1. Polska miała dwa reaktory atomowe, teraz pozostał jej jeden.
     Reaktor Ewa działał od 1958 do 1995, reaktor Maria działa od 1975 r. do dziś.
     Tyle, że wzbogacony w nich uran wywożony jest do Rosji, więc nie mamy materiału na budowę broni jądrowej.

   2. Coś niektóre komentarze z linkami nie wchodzą,
    Polska ma złoża uranu.Można by z jedną/dwie elektrownie postawić a małą część uranu przewozić gdzie indziej tak by na parę bombek się uzbierało.A jak ktoś się zorientuje to zawsze można powiedzieć, że ukradli bo myśleli, że to paliwo lotnicze 🙂

    1. Paliwa do/z elektrowni atomowych są rozliczane co do najmniejszego ułamka grama.
     Nikt sobie nie pozwoli na to, żeby coś wyciekało na boku – choćby dlatego, że mogłoby trafić do terrorystów.

   3. Ooo, dobry pomysł – powiedzą, że terroryści ukradli a gdzieś przeniosą po cichu.Nikt nie udowodni, że terrorystów nie było chyba, że znajdą skradzioną część ale wtedy można powiedzieć że to była kryjówka terrorystów 🙂

   4. „Polska (lata 90. XX wieku) – możliwe głowice poradzieckie, według ujawnionych danych istniały trzy bazy radzieckie, w których przechowywano ok. 180 głowic. Część z nich (do rakiet R-17 znajdujących się w czterech brygadach rakiet taktyczno-operacyjnych), oraz bomby lotnicze do zmodyfikowanych egzemplarzy Su-7 planowano przekazać na krótko przed odpaleniem Wojsku Polskiemu. Istniała plotka, jakoby Rosjanie oferowali Jaruzelskiemu broń nuklearną do bezpośredniego wyposażenia WP, lecz nie ma współcześnie dowodów na takie informacje – możliwe, że próbowano w ten sposób zamaskować fakt, iż w latach 60 XX wieku dowództwo WP i kierownictwo państwa nie oponowało przed rozmieszczeniem na terytorium PRL radzieckiej broni nuklearnej. Wiadomo również, że w latach 70 Edward Gierek patronował pracom rektora WAT gen. Sylwestra Kaliskiego nad wywołaniem reakcji łańcuchowej przy pomocy lasera. Gierek myślał o ew. próbach jądrowych w sztolniach w Bieszczadach. Ostatecznie w Polsce powstał tylko reaktory doświadczalne w instytucie w Świerku. Sam Kaliski zginął w nie do końca jasnych okolicznościach.”
    Żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bro%C5%84_j%C4%85drowa

    Dodatkowo :
    „Według niepotwierdzonych informacji, otrzymanych od jednego z oficerów WP, gen. Sylwester Kaliski został zamordowany przez KGB, ponieważ pracując nad całkowicie polską bombą wodorową nie zgodził się na podzielenie się wiedzą ze Związkiem Radzieckim. Temat ten był poruszony w programie TVN Nie do wiary oraz w programie Nautilus Roberta Bernatowicza.”
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Kaliski

    1. Zawsze wypływały podejrzenia, że u nas była radziecka broń atomowa.
     Ale u nas to sowieci ją kontrolowali, natomiast na Ukrainie kontrolę nad nią mieli sami Ukraińcy.

 2. Kurna, Radek podpuścił(„Jeśli tego nie podpiszecie, będziecie wszyscy martwi”) opozycje i zgodzili się, żeby Janukowycz był przy władzy do grudnia(przez ten czas…).
  Zawsze się zastanawiałem kogo Radek reprezentuje(USA czy Rosję).
  Wygląda na to, że jednak Rosję.

 3. PANTEK,

  Ty za bardzo podniecasz się wojną i inną agresją. A ludzie powinni się KOCHAĆ zamiast walczyć ze sobą. Ja postuluję PPR – Picie, Palenie, Ruchanie.

  Pozdrowienia dla PePeeRowców,
  ROMAN WŁOS

  1. Bardzo się podniecam.Powiem więcej.Liczę, że jak wszytko pójdzie dobrze na Ukrainie to ktoś zrobi grę na podstawie wydarzeń z tych kilku miesięcy(już mnie za to na wykopie zminusowali). Udokumentowane jest to bardzo dobrze, a taka gra mogła by uczcić jednocześnie poległe tam osoby.

  1. PANTEK,

   I tak ma być. Goje muszą wiedzieć, że mają tak tańcować jak im Mośki-bankowcy grają. A jak chodzi o amerykańską policję, to zbyt słabo Ona pałuje.

   Dlatego Ja rzucam hasło – PRZEPAŁOWAĆ CAŁĄ POLSKĘ – OD MORZA DO TATR!!!

   POzdrowienia,
   ROMAN WŁOS

 4. Jedno mnie ciekawi.Protestujący na Euromajdanie stoją już 3 miesiące. Nie pracują?/nie uczą się?
  Z czego się utrzymywali przez ten czas?

 5. „Osobiście jestem przekonany, że w przypadku ataku Rosji na Polskę i tak nikt nie ruszy palcem w bucie.”
  USA ruszy.Oni mają tu zbyt ciężkie pieniądze.Zastanów Ile amerykańskie firmy wydobędą gazu w Polsce.A ile Polska kupiła od USA i Izraela sprzętu wojskowego?Nie mówiąc już o innych rzeczach.
  Dodatkowo inny przykład:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Axel_Springer_SE

  To jest też pewną zaletą, że w Polsce nic nie jest polskie 🙂

Odpowiedz