oZUSowanie 3 mln „przedsięborców” – taki jest cel PISu, ale się na tym okrutnie przejadą (finansowo).

Skutkiem takich zmian jest po pierwsze skończenie z patologią polegającą na skłanianiu pracowników do zakładania własnych działalności gospodarczych, a po drugie jest to wprowadzenie dodatkowego podatku od dochodów drobnych przedsiębiorców. Ale nie martwcie się – jest prosty sposób nie tylko na uratowanie się, ale także zrobienie pazernej Władzy finansowego „kuku”.
Przez takie zmiany czeka nas zapewne likwidacja 3 mln firm prowadzonych jako osobista działalność gospodarcza i wysyp spółek z o.o. , które wejdą na ich miejsce.

I tak dziś zamiast świadczenia przez Jana Kowalskiego usług innej firmie (w rzeczywistości zwykle swojemu pracodawcy)  jako  „Jan Kowalski Działalność Gospodarcza”, będzie ją świadczył jako „Jan Kowalski sp. z o.o.”  (dlaczego skreśliłem sp. z o.o. patrz do komentarzy) „Jan Kowalski spółka akcyjna”, w której to Jan Kowalski będzie jej prezesem i jedynym pracownikiem z minimalną ustawową pensją i to na 1/8 etatu.  W  efekcie do ZUSu wpłynie jeszcze mnie pieniędzy! Czyż to nie piękne gdy Poddani wycinają taki numer pazernym Władzom? 🙂
Można nawet policzyć o ile zmniejszą się składki płacone do ZUS jeśli zrobi tak 3 mln przedsiębiorców 🙂  Kto ma kalkulator niech policzy i poda w komentarzu, mi się nie chce z powodu wrodzonego lenistwa.

26 comments On oZUSowanie 3 mln „przedsięborców” – taki jest cel PISu, ale się na tym okrutnie przejadą (finansowo).

 • Arek,
  Jeśli będzie tak jak mówisz, to chyba dobrze?

  • Tak, to byłoby dobre 🙂

   • Arek,
    Im szybciej ten cały „system emerytalny” padnie tym „mniej będzie bolało”.
    PS.
    Słyszałeś kiedyś w Polsce o proteście pracodawców???
    Skoro nie, to chyba nie jest im tak źle?

    • 1. Pracodawcy po pierwsze nie są jednolitą grupą – zwykle konkurują ze sobą i otoczeniem.
     2. Po drugie pracodawcy są zajechani – nie mają czasu na takie rzeczy jak protesty itp.
     3. Po trzecie jest ich zbyt mało i nie mają żadnego politycznego znaczenia.

    • 1. Pracodawcy po pierwsze nie są jednolitą grupą – zwykle konkurują ze sobą i otoczeniem.
     2. Po drugie pracodawcy są zajechani – nie mają czasu na takie rzeczy jak protesty itp.
     3. Po trzecie jest ich zbyt mało i nie mają żadnego politycznego znaczenia.

     • Arek,
      1. I co z tego? Ale niby większość z nich ma wspólne niektóre postulaty. Przecież jak ktoś idzie na protest przeciwko bezprawiu w Policji, to nikt go na tym proteście nie pyta czy popiera in vitro.
      2. Pracownicy są bardziej, a jak chcą to potrafią znaleźć tą wolną sobotę czy niedzielę na protest.
      3. Nie powiedziałbym. W Polsce masz co kilka metrów jakiś sklep(można być rzec, że w porównaniu z UK, Polska to wolny rynek, a UK kapitalizm). Co więcej podaż(podaż konkurencji), poważnie przewyższa popyt, co jak widać nie musi się przekładać na niskie ceny.

    • PANTEK,
     A słyszałeś o proteście dziadtransów zwanych też psiewoźnikami???
     Dziadtransy kazały kierowcom jeździć powoli i głośno krzyczeć – precz z Niemcami, nie chcemy zarabiać 8.5 ojro na godzinę. Jesteśmy w obozie pracy i jest Nam tu bardzo dobrze – Arbeit Macht Frei………
     Pozdrowienia,
     ROMAN WŁOS

 • ARNOLDZIE,
  A czy na spółkę z o.o. przypadkiem nie trzeba wpłacić kupę kasy??? Nie znam się na tej cybernetyce, ale wydaję mi się, że trzeba mieć – tak na oko – z pięćdziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli tak, to faktycznie wysyp spółek z o.o. będzie dramatyczny.
  Pozdrowienia,
  ROMAN WŁOS

  • Na kapitał wystarczy 5 000 zł, które możesz używać do woli (wypłacić nawet na drugi dzień).
   Koszt założenia przez Internet to: 250 zł KRS, 100 zł Monitor, 160 zł VAT (ta opłata to już skandal), 22 zł podatek od kapitału RAZEM: 532 zł.

  • Na kapitał wystarczy 5 000 zł, które możesz używać do woli (wypłacić nawet na drugi dzień).
   Koszt założenia przez Internet to: 250 zł KRS, 100 zł Monitor, 160 zł VAT (ta opłata to już skandal), 22 zł podatek od kapitału RAZEM: 532 zł.

   • ARNOLDZIE,
    Uspokoiłeś Mnie. Już widzę te rzesze samozatrudnionych, które pędzą osobiście lub przez internet aby wpłacać te kilka tysięcy aby w zamian cieszyć się, że będą płacić podatek dochodowy, którego stopa wynosi 38 procentów.
    Toż to czysty zysk.
    ROMAN WŁOS
    ROMAN WŁOS

   • Zapomniałeś o koszcie księgowości (tak z kilkaset zł miesięcznie najmarniej), kosztach różnych wpisów do KRS i ogłoszeń sądowych, kosztach bilansów rocznych, podatkach przy wypłacie zysku ze spółki (co z tego, że spółka będzie miała, jak nie będzie miał właściciel) itp. itd. Spółka z o.o. zamiast działalności to tylko taki internetowy mem nie mający wiele wspólnego z rzeczywistością. Jeśli już, to będzie wysyp brytyjskich spółek ltd.

    • Koszt księgowości na tym poziomie jest taki sam jak przy osobistej działalności gospodarczej.
     Zresztą pewnie zaraz będzie wysyp internetowych serwisów.
     Sp. z o.o. nie musi robić bilansów rocznych i są inne legalne sposoby wyciągania pieniędzy ze spółki niż wypłata dywidendy.

     • Koszt jest oczywiście wyższy, za 200zł nikt po rynkowych stawkach nie będzie prowadził księgowości sp. z o.o. Chyba że będziemy tylko udawać, że prowadzimy księgowość, co będzie się mściło później. Nieprawdą jest również informacja o braku konieczności sporządzania sprawozdań finansowych.

 • Niestety nie jest tak kolorowo jak piszesz, zus teraz wpadł na sposób golenia z kasy udziałowców spółek zoo.

  Jeżeli jesteś właścicielem jednoosobowej spółki z.o.o. płacisz pełen zus jak za działalność gospodarczą! zaraz powiecie: ale przecież 1% może mieć ktoś inny i nie będzie jednoosobowa – otóż nie!

  Sąd Najwyższy orzekł że spółkę w której udział jest iluzoryczny należy traktować jak jednoosobową i płacić zus – to są kpiny!

  1/8 etatu też nikogo nie ratuje bo przepis mówi że zus ma być płacony od minimalnej krajowej (pełny etat) inaczej płacisz jak od działalności.

  Wiem, ostatnio wysyłałem przelew do zusu za 5 lat + odsetki 🙁

  • Masz linka do tego orzeczenia?
   I czy SN wypowiedział się od jakiej wartości udział nie jest iluzoryczny?

   Pytam bo nie wiem czy znowu nie wychodzi, że jeśli jakaś spółka to tylko akcyjna z akcjami na okaziciela.

  • OZUSOWANY,
   Coś tutaj ściemniasz, albo czegoś nie zrozumiałeś. Nie istnieje coś takiego jak ZUS od osób prawnych – no chyba, że coś się zmieniło, a Ja nadal żyję przeszłością.

   W tak poza tym, spółka z o.o. czy spółka akcyjna wcale nie muszą prowadzić gospodarczej działalności . W akcie założycielskim spółki określa się cel jej istnienia.

   Możesz np. założyć spółkę z o.o. aby powkurwiać sąsiadów. Albo po to, aby spółka finansowała np. Twoje pijaństwo.

   A ten iluzoryczny udział to naprawdę ewenement na skalę światową.

   A dla Arnolda mam taką myśl – ozusowanie wszelakich umów nic nie zmieni, bo obecnie niemal wszystkie umowy już są ozusowane – do ozusowania pozostały jedynie umowy o dzieło – dosyć rzadko stosowane.

   A poza tym, w Polsce najwięcej firm prowadzą emeryci lub renciści – po ozusowaniu wszystkiego cena emeryta lub rencisty może wzrosnąć.

   Czytaj to –

   https://romanwlos.wordpress.com/2010/12/13/o-tym-jak-zus-nie-dostaje-skladek-ktore-sa-obowiazkowe/

   Pozdrowienia,
   ROMAN WŁOS

Odpowiedz

Site Footer