Nabieranie na “Umowę wekslową”

Po raz kolejny – który to już raz? – przyszło mi brać udział w dyskusji na temat weksli in blanco i tzw. umowy wekslowej wywołanej dramatem z życia kolejnych osób.

Chcą od Ciebie weksla in blanco?

Twierdzą, że nic Ci nie grozi bo podpisują z Tobą umowę wekslową określającą warunki i kwotę jego wypełnienia?

DZYŃ! DZYŃ! ALARM!  UWAGA – NIEBEZPIECZEŃSTWO!

Ponieważ do dnia dzisiejszego dziesiątki tysięcy jeśli już nie setki tysięcy Polaków w dobrej wierze – często wprowadzeni w błąd przez własnych prawników, notariuszy (sic!) itd. – podpisało takie weksle, pozwolę sobie o tym napisać na swoim blogu, może komuś uratuje to co najmniej majątek jeśli nie życie.

Ktokolwiek, jakkolwiek – nawet notariusz, adwokat, bank itd. – by Ci nie nakręcał na uszy, że umowa wekslowa Cię zabezpiecza przed niekorzystnym dla Ciebie wypełnieniem weksla in blanco, nie daj się nabrać – NIE JEST TO PRAWDĄ!

Najprostszy i legalny sposób nieuczciwego wykorzystania takiego weksla to jego przekazanie innej osobie lub podmiotowi – np. firmie „windykacyjnej” – która to wypełni ten weksel już wg własnego widzimisię. Na dowolną kwotę. Jak chce.

Przykład:

Załóżmy, że podmiot PIERWSZY żąda od Ciebie weksla in blanco. Godzisz się na to bo uważasz, że podpisanie umowy wekslowej pomiędzy Tobą i podmiotem PIERWSZYM chroni Cię przed wypełnieniem tego weksla na kwotę wyższą niż – np. 1000 złotych – wymienionej w tejże „umowie wekslowej”.

To popatrzmy co się dalej dzieje z wekslem…

Na drugi dzień podmiot PIERWSZY zbywa weksel do osoby/podmiotu DRUGIEGO, który to już bez żadnego skrępowania warunkami „umowy wekslowej” – przecież to nie z nim ją podpisywałeś! – wypełnia ten weksel na np. 200 tysięcy złotych i żąda od Ciebie jego wykupienia za tą kwotę.

Co jest w tym momencie warta umowa pomiędzy Tobą i PIERWSZYM ? Nic. Jest zwykłym bezwartościowym świstkiem papieru, w przeciwieństwie do solidnie umocowanego weksla posiadanego przez DRUGIEGO.

I już jest po Tobie! Jeżeli nie wykupisz tego weksla od DRUGIEGO to zaniesie on go do sądu, otrzyma nakaz zapłaty, potem wiadomo – będzie komornik itd. itp.

To oczywiście jedna z metod wykorzystania weksla ze szkodą dla wystawcy. Drugą jest ta, że weksle nie mają numerów. Jak więc udowodnisz w sądzie, że ta umowa wekslowa co przedstawiasz jest do tego właśnie weksla a nie innego? A nawet gdyby były numerowane to przecież nie oznacza, że dany numer jest unikalny i występujący tylko na jednym wekslu, może być wiele weksli z takim samym numerem.

Nie dajcie się też nabrać na umorzenie weksla!  Macie weksel dostać z powrotem inaczej macie przechlapane!
Po pierwsze umorzenie weksla znaczy zupełnie co innego niż myślicie. Orzeczenie o umorzeniu weksla zastępuje sam weksel, tak więc przedłożenie weksla – warunkujące wykonywanie praw z weksla – można zastąpić okazaniem prawomocnego orzeczenia uznającego weksel za umorzony. Osoba, która uzyskała orzeczenie na swą korzyść, jest legitymowana formalnie, to znaczy jest osobą mającą za sobą analogiczne domniemanie do wynikającego z art. 16 ust. 1 Prawa wekslowego. I ponownie – weksle nie mają numerów, więc jak udowodnicie, że przedstawiany Wam do wykupienia weksel jest tym umorzonym? Nie udowodnicie.

No dobrze co możesz zrobić jeżeli już podpisałeś taki weksel?

1) Jeżeli jeszcze nie doszło do jego wypełnienia to postaraj się go odzyskać, zamienić na weksel w pełni wypełniony.

2) Jeżeli jesteś w stanie udowodnić, że od podpisania tego weksla upłynęło więcej niż rok to możesz podnieść w sądzie, że weksel jest już przeterminowany. O ile będzie Cię stać na opłacenie sprzeciwu 🙂

3) Możesz zgłosić sprawę w prokuraturze powołując się na Art. 270. § 2 kodeksu karnego, cytuję:

§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, opatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.

Niestety – to tylko ewentualne „przestraszenie” posiadacza weksla. Jak nie jest idiotą to się tylko z tego pośmieje i wybroni bez najmniejszego trudu.

Dlatego najlepsza rada – nie wypełniać weksli in blanco.
Nikomu. Nawet bankom, które potrafią przekazać innym firmom takie weksle z całością dokumentacji. Takie weksle są jak pieniądz wyemitowany przez Ciebie na nieograniczoną niczym kwotę. 🙁

19 myśli na temat “Nabieranie na “Umowę wekslową”

 1. To też nie pomoże.
  Po pierwsze dlatego, że nieuczciwy posiadacz niewypełnionego weksla może go po prostu przekazać innej osobie i ta wpisze swoje dane.
  Po drugie weksel nie ma numeru i zawsze ktoś może skłamać – ta umowa wekslowa dotyczyła innego weksla.

  pozdrawiam
  Arek

  1. Jeżeli chodzi o wierzytelności banku zabezpieczone wekslem in blanco, to wręcz przeciwnie-na wekslu powinien być numer weksla, względnie również numer deklaracji wekslowej-właśnie po to aby w razie umorzenia można było się zorientować o jaki weksel chodzi.
   Nadto, z uwagi na postanowienia ustawy o kredycie konsumenckim, bank jest zobligowany do zawarcia w wekslu formuły „nie na zlecenie”. Oznacza ona, że weksel ten nie może zostać indosowany ( przeniesiony) na inną osobę.

   1. Takie numery są pisane ołówkiem i to tylko numery umów – raczej tylko dla wygody ponieważ takich wymagań nie ma. Są myki prawne które umożliwiają przenoszenie weksli między np. spółkami i są z powodzeniem stosowane.

    1. Hmm…numery pisane ołówkiem? W sumie teoretycznie to możliwe, tylko powiedz mi proszę kto zgodzi się na napisanie na wekslu tak ważnego elementu jak numer umowy za pomocą ołowka? Owszem, zdarzają się tacy głupcy, ale to chyba mniejszość.
     Co do „myków prawnych”-opisz proszę o jaki myk Ci chodzi, bo niestety nie wiem. Jeżeli jest klauzula „nie na zlecenie”, to jedynie uprawniony z weksla może dochodzić z niego wierzytelności, właśnie po to jest ta klauzula, a interesem osób które się podpisują na wekslu jest dopilnować, aby taka kaluzula się tam znalazła.

     1. Pytanie zasadnicze. Czy widziałeś kiedykolwiek weksel in blanco podpisywany przy umowach kredytowych? Gdzie tam masz jakikolwiek wpis o umowie jakiej dotyczy? Gdzie masz w prawie wekslowym jakikolwiek wymóg, że musisz na wekslu pisać tytuł z jakiego weksel jest wystawiony? Masz wyłącznie adnotację, że jesteś zobowiązany do zapłaty i tyle. Roszczenie wekslowe jest innym roszczeniem niż roszczenie z umowy i stanowi jej zabezpieczenie.

      Nie ujawnia się czegoś z czego się żyje, ale jest to prostsze niż myślisz 🙂

 2. W necie jest dużo informacji jak bezpiecznie wystawiać weksle, w szczególności: jak można się maksymalnie zabezpieczyć wypełniając weksle in blanco.
  Np. niektórzy dostawcy internetu żądają wypełniania dziwacznie spreparowanych weksli in blanco… ale oni raczej tego nie wykorzystają na naszą niekorzyść.

  Ciekawe artykuły:
  weksel.pl
  Money.pl:
  https://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/czym;jest;weksel;in;blanco,251,0,218363.html

 3. adam:
  Kilka lat temu kupiłem firmę, zgadnij co znalazłem w papierach?
  Tak, tonę weksli in blanco przeróżnych firm. Pewnie nawet ich szefowie zapomnieli, że cokolwiek wystawiali.
  Oni może nie wykorzystają, ale nigdy nie wiesz w czyje ręce to może trafić.
  Będę się upierał, że przy wekslu in blanco nie ma czegoś takiego jak zabezpieczenie, to podłożenie głowy pod topór.

  pozdrawiam
  Arek

 4. Arnold, a Ty jak zwykle swoje. Odsyłam do podręcznika prawa wekslowego w celu zweryfikowania tych bzdur.

  Weksel in blanco nie tworzy obowiązku zapłaty. Jest jedynie dowodem i zabezpieczeniem obowiązku już istniejącego. Jego istnienie jest zależne od istnienia ważnego obowiązku zapłaty (w przeciwieństwie do weksla zwykłego nie jest wekslem abstrakcyjnym tylko kauzalnym).

  Procesowo wygląda to tak: pozywają cię, składając weksel jako jedyny dowód. Piszesz sprzeciw od pozwu, w którym wykazujesz, iż obowiązek zapłaty (zwykle umowa) nie istnieje,względnie przedawnił się itp. Powód sprawę przegrywa.

  Weksel jest tylko dowodem, jak każdy inny. I można go obalić.

 5. Lusiek:

  Założymy się? Wystawisz mi taki weksel ? Ja go wypełnię na 1000 zł.
  Jak go obalisz to Ci odpalę 1000 zł jak nie to oczywiście Ty stracisz 1000 zł.

  pozdrawiam
  Arek

 6. Lusiek piszesz głupoty. Tak to jest jak wiedzę czerpie się tylko z książek. Przeprocesowałam ogrom spraw gdzie zabezpieczeniem był weksel in blanco i wierz mi nie przegrałam ani jednej, a nie jeden taki mądruś podnosił cuda na kiju żeby tylko się obronić przed zapłatą. Twierdzisz, że wystarczy podnieść „sprzeciw od pozwu” (na pozew możesz co najwyżej wnieść odpowiedź) i wszystko jest już ładnie i kolorowo. Bzdura. Przy dochodzeniu roszczeń na postawie weksla in blanco w 99% przypadków sąd od ręki wydaje nakaz zapłaty (pułapka numer 1). Teraz uwaga pisz sobie swój sprzeciw od nakazu zapłaty tylko pamiętaj, że w odróżnieniu od każdego innego postępowania gdzie ciężar dowodu leży na stronie powodowej tu masz Ty jako pozwany udowodnić, ze nie jesteś wielbłądem. Pomijając już to, że zarzuty należy odpowiednio sformułować bo możesz je kierować tylko wobec ……(nie będę się tu rozpisywać aby nie psuć zabawy). Taki proste? Jasne. Udowodnij mi, że nie łączy nas żadna umowa. UDOWODNIJ, a nie napisz, że nie ma umowy i tyle (to raczej sądu nie przekona). Masz rację w przypadku prawidłowego wniesienia i sformułowania sprzeciwu bierze się pod uwagę stosunek podstawowy ale to, że ten stosunek podstawowy jest przedawniony to nie jest argument gdy nie masz na to dokumentów i nie wynika to jasno z papierów przedłożonych przez powoda (jeśli miał kaprys dołączyć je do pozwu bo w tym przypadku nie musi). Dlaczego? A no dlatego, że mój weksel będzie nadal ważny jeśli tylko wypełniłam go przed przedawnieniem stosunku podstawowego. Udowodnisz mi to bez papierów? Jasne. A może będziesz mieć nagranie kiedy faktycznie go wypełniłam (datę mogę sobie wpisać jaką chcę prawda?) Nie muszę przedkładać deklaracji wekslowej (ma tylko wartość dowodową, ale jej brak nie stanowi, że weksel jest nieważny), nie muszę przedkładać wezwania do wykupu weksla (ma wpływ wyłącznie na datę od której mogę żądać od Ciebie odsetek). Jest milion innych myków, które się Tobie w głowie nie mieszczą. Weksel nie jest tylko dowodem – weksel jest zobowiązaniem do zapłaty określonej sumy pieniędzy i myślę, że od tego warto zacząć.

  A już na marginesie warto wspomnieć, że adwokaci, radcowie i sędziowie gubią się w prawie wekslowym, aż miło i niestety nie na korzyść swoich biednych klientów, którzy taki wekselek sobie zafundowali.

  Mówisz, ze pogrozisz mi stosunkiem podstawowym. Hmm… weksel wpada w ręce innej osobie niż ta z którą zawierałeś umowę i NIE MOŻESZ już podnosić argumentów dotyczących stosunku podstawowego.

  Weksel in blanco…. zwykła pusta kartka papieru z Twoim podpisem.

  To co zakład?

  1. To nie może być pusta kartka papieru, tylko koniecznie z napisem WEKSEL.
   Inaczej można będzie Cię oskarżyć o podrobienie weksla, a za to walą jak za podrabianie pieniędzy.

 7. Arek,
  brak słowa „weksel” rzeczywiście powoduje bezwzględną nieważność weksla.

  Natomiast nie rozumiem dlaczego brak tego słowa od razu implikuje stwierdzenie, że zostanie się oskarżonym o podrobienie dokumentu?:) To będzie jedynie powodować że wierzyciel będzie sobie pluł w brodę że źle wypełnił weksel, przez brak zawarcia jednego z atrybutów wekslowych, ale nie będzie samo w sobie uzasadniać odpowiedzialności karnej:)

 8. Komentarz praktyka Zenona
  Tak przyznaję że Weksel jest zobowiązaniem do zapłaty – kwoty i terminie oraz w miejscu w nim wymienionej osobie która ten weksel okaże po jego wypełnieniu ( inblanco) .
  Każdy weksel inblanco z tyłu powinien mieć na trwale nr i datę umowy wexlowej .
  Miałem taki przypadek w banku we Wrocławiu bez tej umowy z tyłu na wekslu nie chciałem podpisać weklsa ,kłócili się ze mną po czym zadzwonil do Centrali -Warszawy i przyznali mi rację. i napisali tą umowę wekslową .Gdyby tej umowy nie było to był płacił każdemu dowolną sumę przez niego zamieszczoną kto by mi ten weksel okazał .
  Pozdrawiam
  Wszystkich

Odpowiedz