Wzruszyła mnie historia nakarmionego bezdomnego. No prawie…

A jak wiecie z reklam „prawie” robi wielką różnicę.  🙂
Takie głośne wydarzenie w Sieci jak niebywały rozgłos nakarmienia żebraka nie mogło ujść mojej uwadze. 160 tys. polubień, ponad 40 tys. udostępnień, niedługo zapewne wywiady w telewizji i order Orła Białego czy innego serduszka.
A co mnie tak „wzruszyło”?
Ogromna skala niemądrych w istocie rzeczy pochwał tego jakże szkodliwego czynu!I nie – nie mam tu na myśli samochwalstwa, tylko sposobu udzielenia „pomocy” ulicznemu żebrakowi poprzez udzielenie mu jałmużny.

TAK SIĘ NIE ROBI!

Nie ma nic gorszego, większej deprawacji niż taka „pomoc”.
Po pierwsze – żebrzący potrafią doskonale manipulować ludźmi żeby sięgnąć do najwrażliwszych pokładów i uzyskać dla siebie pieniądze czy choćby to jedzenie bo wtedy kasę zdobytą wcześniej przeznaczą na coś innego. Dając im jałmużnę ot tak – ZA NIC, nie pomagacie! Raczej szkodzicie.
Po drugie – w tej gorszej sytuacji, żebracy mogą być ofiarami jakichś bandziorów, wykorzystywanymi przez przestępcze organizacje poprzez zmuszanie ich do żebractwa. Udzielając im jałmużny w rzeczywistości nabijacie kasę bandytom i finansujecie ich mafie. Nawet gdy dajecie tylko jedzenie.

Dlatego pamiętajcie – nigdy, przenigdy nie dawajcie nic żebrakom.

Czy to znaczy, że nie powinniśmy pomagać?
Oczywiście, że powinniśmy, tylko trzeba to robić z głową czyli rozsądnie.

Po pierwsze – trzeba przystanąć i porozmawiać.  Już krótka rozmowa pozwala dostrzec, czy mamy do czynienia z zawodowym żebrakiem, czy osobą naprawdę nie radzącą sobie w życiu i potrzebującą pomocy.
Można także zorientować się jakiego typu pomocy ktoś rzeczywiście potrzebuje, jaka najlepiej by mu pomogła. No, ale na to trzeba przystanąć, wejść w relację z drugim człowiekiem, a to już pewnie dla wielu za duży wysiłek, lepiej rzucić 2 zł na odczepnego.

Po drugie – jeśli się tylko da (a da w 99,99% przypadków) to nie wolno dawać jałmużny, a zapłacić za wykonanie jakiejś pracy. Czy to pomoc w zakupach (pchanie wózka) czy zamiecenie chodnika, czy za opowiedzenie ciekawej historii – to jest nieważne. Chodzi o to, żeby zapłacić za pracę, nawet byle jaką i słono przepłacając, ale nie dawać kasy czy jedzenia ZA NIC.

p.s.
Myjących okna na skrzyżowaniach i stacjach benzynowych zawsze przepędzam kijem. Bo to co robią to nie jest praca, to jest wymuszenie oparte na wykorzystaniu wpojonej ludziom wartości, że za każdą pracę trzeba zapłacić.  Co innego jakby pytali i nie byli natarczywi. Ale niestety – robią zupełnie inaczej. Są tak natarczywi, że bardzo często dopiero otwarcie drzwi ze wściekłą miną odpędza tą zarazę.

23 myśli na temat “Wzruszyła mnie historia nakarmionego bezdomnego. No prawie…

  1. W dużych miastach już dawno temu.
   Tylko na początku – czyli z 15 lat temu – to grzecznie pytali gestem czy umyć czy nie.
   Teraz lecą na wydrę.

   1. ARNOLDZIE,

    Przed chwilą przeczytałem tę historyjkę na Mośkowskim PejsZbuku. I powiem Ci, że mam wątpliwości czy ta historyjka wydarzyła się naprawdę. Brak jest dowodów na to.

    Moim zdaniem, Mośki testują głupich POlskich Gojów czy te Goje dadzą się ruchać na kasę, tym razem dla głodnych, bezdomnych, itp.

    Mośki widzą, że po tym kiedy wyszło na jaw złodziejstwo Owsiaka, to może być trudno ruchać POlaków na chore dzieci.

    Kiedy test wypadnie pomyślnie, to niebawem zamiast WOŚP będzie jakiś cyrk gdzie będą ruchać na bezdomnych.

    Pozdrowienia,
    ROMAN WŁOS

    p.s. Ja daję kasę, ale tylko menelom i tylko na alkohol. Kiedy taki prosi Mnie o kasę na jedzenie, to Ja Mu mówię – Ty masz pić, a nie jeść.

  2. PANTEK,

   Na Górnym i Dolnym Śląsku „myją” szyby od niepamiętnych lat. Jeżeli nie dasz sobie umyć, to mogą ci zrobić tak, że będziesz musieć wstawić nową szybę.

   Ja często takich biję po ryju, bo nic innego nie pomaga. Takie są prawa wolnego rynku – kto lepiej bije w mordę, ten wygrywa.

   Pozdrowienia dla bijących w mordę oraz dla wymuszających haracze,
   ROMAN WŁOS

   p.s. A to do Arnolda – wymuszanie haraczy to jednak też praca, i do tego dobrze płatna.

  1. PANTEK,

   Mendia właśnie żerują na takich jak Ty, którzy zapraszają pacjentów do telewizorów. Mośki testują jak dużo frajerów da się wydoić, a w zimie ruszy Nowy Owsiak. Na chore dzieci coraz trudniej się doi.

   Pozdrowienia,
   ROMAN WŁOS

 1. PANTEK,

  Mośki wiedzą co robią. Oni chcą zrobić wrażenie, iż są antyklerykalni. Owsik pluł na Kościół Katolicki. Mośki zauważyły, że hołota to podchwyciła. Przy czym, Owsik wysyłał frajerów pod kościoły, no bo gdzież by indziej.

  Teraz ta komunistyczna zaraza odrodzi się pod hasłem Nakarm Bezdomnego.

  Pozdrowienia,
  ROMAN WŁOS

   1. PANTEK,

    Ta komunistyczna zaraza – Owsiak – ustawia swoje bojówki w pobliżu kościołów katolickich gdzie bojówkarza napadają na ludzi wychodzących ze mszy świętych.

    Ja osobiście dałem w mordę kilku takim osobnikom, bo tak natrętnie nagabywali staruszki, że Cyganie to przy nich pikuś.

    Ja od lat uświadamiam głupich POlaczków jak są okradani przez Owsiaka, ale na głupotę nie ma lekarstwa.

    Jednak ostatnio coś drgnęło i coraz więcej pacjentów widzi, że Owsiak okrada wszystkich, szczególnie chore dzieci.

    Dlatego Mośki – mocodawcy Owsiaka – testują czy da się doić na bezdomnego.

    Pozdrowienia,
    ROMAN WŁOS

    p.s. Owsiak próbował także doić na powodzian, ale Mośki z telewizji odmówiły mu sponsoringu. Poza tym, powodzie są niepewne – raz są, innym razem ich nie ma.

   2. PS.
    „Za pomocą wszczepionego czipa nagramy delikwenta, będziemy wiedzieć z kim rozmawia. Gdy złapiemy go na przekręcie, wyrzucamy z polityki i zakazujemy startu w wyborach przez 50 lat. W ten sposób zmniejszymy liczbę kandydatów, wybór stanie się łatwiejszy ”
    – LECH WAŁĘSA

    Źródło:
    https://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Lech-Walesa-o-konflikcie-na-Ukrainie-trzeba-stworzyc-liste-trafien-w-Putina,wid,16783822,wiadomosc.html?ticaid=1132d8

  1. Z pierwszej części:
   ” Na szczęście miałem go przy sobie (przypominam, że dopóki nie zostanie wprowadzony w Polsce któryś ze stanów nadzwyczajnych, nie mamy obowiązku nosić dowodu osobistego) i mogłem go pokazać. Ku mojemu niekłamanemu zdziwieniu policjant, nie pytając mnie o zgodę, szast-prast! przeciągnął dowodem przez skaner, coś tam popatrzyli na wyświetlacz swojego urządzonka, potwierdzili, że ja tylko do biura podawczego (ciekawe co by było gdybym zmienił zdanie już w holu sądu?) — i pozwolili wejść.

   Obsłużony zacząłem myśleć. Wymyśliłem, że muszę poszukać podstawę prawną sprawdzania tożsamości osób wchodzących do sądu w ustawie o ustroju sądów powszechnych oraz w regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Sprawdziłem — nie znalazłem przepisu ani o tym, że nie da się wejść do sądu bez dowodu osobistego, ani też o tym, że gość sądu nie może być anonimowy. ”
   https://czasopismo.legeartis.org/2014/05/skanowanie-dowodow-osobistych.html

   Co za niepokorny obywatel 🙂

   1. PANTEK,

    Obywatel niepokorny mógłby, będąc prawnikiem, nauczyć się polskiego. Wtedy zamiast poszukać „podstawę prawną” poszukałby „podstawy prawnej”/

    Ale mimo wszystko, to właśnie tacy niepokorni walczą o resztki wolności. POkorni jak bydło idą na rzeź bez słowa sprzeciwu.

    Pozdrowienia,
    NIEPOKORNY ROMAN WŁOS

    p.s. Ja ćwiczę Policmajstrów na każdym kroku.

 2. Ganges,
  1.Legitymowanie osób wchodzących do sądu może odbywać tylko na podstawie zarządzenia sądu i na prawidłowej podstawie prawnej.
  W tym przypadku tak nie jest.
  2.
  Ten link który ROMAN WŁOS podał:
  https://czasopismo.legeartis.org/2014/06/okazywanie-dowodow-osobistych-w-sadach.html
  pojawił się już po tym, który ty podałeś:
  https://czasopismo.legeartis.org/2014/06/informacja-sprawdzanie-dowodow-osobistych-sadow.html
  a poza tym ten najnowszy nie zawiera żadnego linka do tego poprzedniego.
  A w ostatnim artykule jest napisane wyraźnie:
  „Nawet jednak jeśli jest to zarządzenie, mamy kolejny problem: art. 36 ust. 1 pkt 1 tej ustawy daje pracownikowi ochrony uprawnienie do legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości — natomiast nie da się przecież postawić znaku równości między „ustaleniem tożsamości” i „rejestracją danych osobowych” (czyli przetwarzaniem tych danych). Skoro zatem policja nie ma innej podstawy prawnej do weryfikacji osób, które wchodzą do sądu — nie jest to wykroczenie, zaś wsparcie organu procesowego nie może prowadzić do celu niezgodnego z prawem — to nie może sobie także dorysować podstawy prawnej do gromadzenia tych danych (i nie może im tego polecić policji nawet prezes sądu). ”
  Można by wnioskować, że taka rejestracja miała miejsce(a nie miała).
  Więc następnym razem pisz „czytaj od końca” zamiast „czytaj do końca”.

Odpowiedz