Są takie kanały na  youtube, które ewidentnie są skierowane do dzieci 1-3 letnich.  Wiem o ich istnieniu bo ogląda je namiętnie moja najmłodsza córka.
I wiem jak to wygląda – wybiera sobie taki kolorowy kanał, często z koszmarną muzyczką na jedno kopyto – i po prostu go ogląda. Jest przy tym na tyle mała, że nie przeskakuje reklam. Choć Adaś w jej wieku już doskonale sobie radził z myszką i klawiaturą, ale ona akurat nie. I jak leci taka reklama to sobie leci bez przeszkód, przy czym  w takich „produkcjach” potrafią upchać je kilkanaście razy.  I teraz pomyślcie sobie jaką wartość dla reklamodawcy ma to, że takie 1-3 letnie dzieci je obejrzą? Ano żadnej bo choć algorytm zakłada,że te reklamy oglądam ja to nie jest to prawdą.  Mimo tego google skasuje reklamodawcę za wyświetlenie tych reklam.  A wyświetlenia takich „produkcji” idą w miliony stając się w mojej ocenie drugim po botach naciągaczami.  A może niedługo wysforują się na pierwszą pozycję?

Ciekaw jestem jak długo google będzie to ignorował i udawał, że nie ma problemu?
Ba! Ciekawe kiedy reklamodawcy sobie to uświadomią, szczególnie Ci, którzy myślą, że robią dobry biznes wybierając reklamę w modelu „True View”?

This article has 3 comments

 1. doradca Reply

  No a jakie produkty są reklamowane, może produkty dla dzieci? Córeczka ich nie kupi ale tatusia poprosi.

  • Arek Reply

   Nie poprosi, jeszcze mało co mówi 🙂
   W dodatku google rozpoznaje, że to niby ja oglądam, więc serwuje dziecku jakieś reklamy aut, hostingów itd. 😉

Dodaj komentarz