Ależ nas koncerny wyzyskują na cenach prądu!

„Od Wrocławia państwowe PGE zażyczyło sobie 405 milionów złotych, podczas gdy w ostatnim roku była to kwota 66 milionów. Radom za energię w 2021 roku płacił spółce Enea 21,4 miliony, teraz miałby zapłacić 188,6 mln! ”

Czyli wzrosty cen od 6 do 9 razy!  Od 600 do 900%.
To teraz popatrzmy na ceny  nośników energii i jej zmiany od zeszłego roku.

– Cena ropy jest niższa niż była w lutym tego roku i prawie taka sama jaka była w zeszłym roku. Dziś płacimy ~79 USD za baryłkę, czyli 251 zł/MWh .
Dlaczego o tym wspominam? Bo cena gazu w kontrakcie i dostawach z Kataru jest ściśle powiązana z ceną ropy, czyli gaz kupowany od katarczyków mamy za 251 zł/MWh. Jest to taniej niż cena gazu na giełdzie w Holandii

– Cena gazu na giełdzie w Holandii to 355  zł/MWh czyli jest niższa niż na początku tego roku i niższa niż  zeszłego roku. Koszty własne w zakresie obrotu gazem w PGNiG stanowią 1% ceny gazu, czyli są pomijalne.  25% potrzebnego nam gazu wydobywamy w Polsce (5 mld m3). Biorąc te dwie rzeczy pod uwagę wyłącznym beneficjentem podniesienia cen jest koncern PGNiG.
Przy tym tylko 10% energii elektrycznej pochodzi ze spalania gazu.

– Cena węgla Amsterdam/Rotterdam wynosi 649 zł/MWh czyli wzrosła o 29% od początku roku i o 62% od września zeszłego roku.
70% węgla wydobywamy w Polsce, więc beneficjentem wzrostu cen są nasze kopalnie, co zresztą widać po ich rekordowych, miliardowych zyskach.

25% energii elektrycznej pochodzi z węgla brunatnego w całości wydobywanego w Polsce!

Kolejne 30% energii elektrycznej pochodzi z OZE, której cena NIE wzrosła.

Jak widać wzrosty cen nośników energii w ciągu ostatniego roku wyniosły od zera przez 20 do 60% (węgiel).   

Jest to 10 do 30 razy mniej niż wzrosty cen proponowane przez koncerny należące do Dojnej Zmiany!

Teraz te zyski zostaną wyprowadzone do Znajomych Królika, którzy część potem wpłacą do partii na kampanie i budżetu, żeby mamić ludzi, że rząd daje im przeżyć setną emeryturą, setkami tarcz itd.

PGiNG za pierwsze 6 miesięcy 2022 r. ma 15 mld zysku (sic!). Rok temu za ten sam okres miało 5 mld zysku.  Tak nas kroją, nie rosjanie tylko PISkoncerny.

Wnioski wyciągnijcie sobie sami.

autoreklama:

Szukacie prezentu albo interesujecie się hipnozą?  Możecie za darmo przeczytać na legimi (jeżeli macie abonament) lub kupić e-book. A na Amazon papierowe wydania tych książek:

 

Na olx też kupicie papierowe wydanie Hipnozy, rarytas z błędem ortograficznym w tytule.

 

Odpowiedz