Facebook „nie sprzedaje” nawet dużym firmom.

Pisałem już we wpisie Planujecie wykorzystać FB do marketingu? Lepiej dajcie sobie spokój – szkoda kasy!, że pakowanie się z marketingiem i reklamą na Twarzoboga jest bezsensowną stratą kasy. Dopuszczałem jednak możliwość, że opłacalna jest przynajmniej reklama wizerunkowa. Dzięki informacji o wycofaniu budżetu reklamowego przez GM okazuje się, że też niezbyt albo w ogóle nie 🙂
GM stwierdził dyplomatycznie, że wycofuje budżet z FB bo „nie przekłada się on na sprzedaż aut”.  Ja sądzę, że nie przekłada się na sprzedaż niczego. Przy tym nie winiłbym tutaj wcale FB. To po prostu reklama w Internecie jest niewydajna, a może nawet – reklama w ogóle (poza telewizją i filmami) taką jest w istocie. Tyle, że Internet dzięki swoim możliwościom obserwacji interakcji i wyników pokazuje to niezwykle jasno i boleśnie.

Oczywiście – adwordsy oraz emailing nadal są skuteczne i też są jak najbardziej formą Internetowej reklamy. Pomijam tu, że stawki adwordsów są tak wysokie, że mogą być nieopłacalne.

Ale już banery itd. najwyraźniej całkowicie nie spełniają pokładanych w nich nadziei.
Pamiętajcie o tym trwoniąc swoje pieniądze.

Ciekawe jestem czy reklamy w grach spełniają swoją rolę, czy też nie?

8 myśli na temat “Facebook „nie sprzedaje” nawet dużym firmom.

 1. ARNOLDZIE,

  Bardzo mądry z Ciebie chłopak. Jednak z tym AdWords, to popełniłeś aż dwa błędy w jednym stwierdzeniu.

  Otóż, wiedz, że AdWords to jest GWARANTOWANA strata kasy, wbrew temu co Ty piszesz. Poza tym, jeżeli twierdzisz, że stawki są za wysokie, to popełniasz gwałt na logice.

  To tak jak pewien szef amerykańskiej firmy, która założyła oddział w Katowicach i splajtowała w dwa lata, tak jak Ja to przewidziałem. Tenże szef powiedział Mi, że firma prosperuje bardzo dobrze lecz czynsz jest za wysoki.

  Niektórzy szefowie są SUPER …… kretynami. Sądzę, że o każdej bankrutującej firmie można powiedzieć, że prosperuje świetnie, ale koszty przewyższają zyski.

  Poczytaj sobie na Moim blogu o AdWords czyli jak zostać bankrutem w jeden dzień.

  Pozdrowienia,
  ROMAN WŁOS
  (kandydat na prezydenta RP 2015,
  dumny, bo od zawsze BEZPARTYJNY)

 2. Widzisz, znów się nie zgodzę.

  GM wycofuje budżet na reklamy na FB, marne 10 milionów dolarów. Jednocześnie kontynuują wydawanie ponad miliarda dolarów rocznie na reklamy w telewizji, które są jeszcze gorzej celowane. Budżet GM na reklamy wynosi 4 miliardy dolarów.

  Nie wiem, czego GM oczekiwał — że ludzie zobaczą reklamę GM, pomyślą: „muszę mieć ten samochód” i popędzą do salonu kupić go? A może zamówią przez internet?

  Nie, nie i jeszcze raz nie! Reklama na FB jest wyłącznie wizerunkowa. A skuteczności tejże nie da się w żaden sposób zmierzyć. GM popełnia ogromny błąd wycofując reklamy z FB, zwłaszcza że konkurencja nie śpi i taki np. Ford twierdzi, że reklama na FB jest bardzo skuteczna, pod warunkiem że jest interesująca, zatem będą powiększać wydatki na reklamę tam.

  GM ryzykuje, że jak za kilka lat rzeczywistość ich dogoni, będą musieli odkrywać reklamy na facebooku od zera, podczas gdy konkurencja od dawna będzie wiedziała, co działa, a co nie.

 3. TOUGHLUCK,

  Zamiast tutaj snuć te Twoje chore domysły, ucz się od fachowców. Wiedz, że telewizja to jest jedyne medium, w którym reklama jest jeszcze w ogóle opłacalna, a to z uwagi na to, że jest niezwykle tania.

  Nie wiem jak działa Szajsbuk, ale np. taki Google Adwords to jest GWARANTOWANA strata. Gógielem zarządzają po prostu półgłówki.

  Dlatego reklama Guglowa nie może sprzedawać. Natomiast telewizja to jest jedyne skuteczne medium. Sprawdzone przeze Mnie.

  Pozdrowienia,
  ROMAN WŁOS

  p.s. A Ford po prostu leci w kule. Sieją dezinformację w nadziei, że GM ich posłucha i straci kasę.

  1. Się nie zgodzę ze stwierdzeniem, ze Adwords nie sprzedają.
   One sprzedają na pewno, problemem jest czy koszt tej sprzedazy nie przekracza zysku 🙂

   1. ARNOLDZIE,

    Zgadza się. To taki Mój skrót myślowy – nie sprzedaje. Bo jak chodzi o samą sprzedaż, to jakieś śladowe ilości sprzedasz niemal wszędzie.

    Ale jeżeli nie ma z tego zysku, to Ja to określiłem słowami – NIE SPRZEDAJE.

    Pozdrowienia,
    ROMAN WŁOS

  2. Widzisz, do wczoraj nawet nie wiedziałeś, że Ford cokolwiek mówił na temat reklam na facebooku, a dziś jesteś ekspertem od strategii Forda i twierdzisz, że celowo sieją zamęt.

   Ale oczywiście, rzecz jasna, telewizja króluje. Ta sama telewizja, której wielu młodych ludzi już nie ogląda, również nie oglądając reklam. Pomyśl (mam nadzieję, że nie będzie to bolesne): Jeśli budżet na reklamy na facebooku jest znikomą cząstką wydatków na reklamy w ogóle, a filmy reklamowe i tak już są nakręcone na potrzeby telewizji, czy nie lepiej pokazywać je także na facebooku — ot, na wszelki wypadek, niż w ogóle go zignorować?

   1. Ale w jaki sposób wykorzystać na FB?
    Tam boksy reklamowe nie pozwalają na umieszczenie spotu.
    Mozna co prawda na własnym profilu wkleić spot, ale kto go obejrzy?

    1. Właśnie Ford odkrył jak — ludzie wchodzą na ich profil i oglądają. Poza tym banner może przekierowywać — pod warunkiem, że zainteresuje.

Odpowiedz