W Internecie to był rok blockchaina i blokowania reklam.

W same święta – bo jakżeby mogło być inaczej! – Bożego Narodzenia zwalił mi się komputer. W efekcie musiałem go złożyć z jakichś historycznych części i od nowa zainstalować system a po nim przeglądarki internetowe i inne programy.  Nie wyobrażacie sobie jaki przeżyłem szok chodząc po internetowych stronach a także próbując słuchać utworów z youtube. Nie dawało się! Reklama za reklamą, kociokwik, koszmar nie do opisania! Aż w końcu uświadomiłem sobie, że zapomniałem zainstalować wtyczek blokujących reklamy. Ufff… Od razu zrobiło się normalniej. Dlatego nie dziwi mnie, że w tym roku gwałtownie wzrósł odsetek ludzi, którzy takie wtyczki zainstalowali. Za to zastanawiam się kim jest tych pozostałych 50%, którzy jeszcze takich wtyczek nie mają zainstalowanych. Masochiści?
Co do blockchaina to wartość kryptowalut śledzonych przez coinmarketcap wzrosła z 18 mld do 600 mld dolarów w 2017 roku , przy czym kapitalizacja samego bitcoina z 15 mld do 231 mld USD a jego kurs urósł 14 krotnie. A wszystko tylko dlatego, że temat stał się bardzo medialny, modny a teoretyczne zyski osiągane na tym rynku rozpaliły najpierw chciwość tysięcy inwestorów i  spekulantów a w końcu milionów taksówkarzy i pokojówek przy okazji grzebiąc całkowicie ideę jaka legła u podstaw stworzenia bitcoina.  Dlaczego napisałem „tylko dlatego” ?
Ano dlatego, że technologia ta nie jest w stanie spełnić żadnych z obiecanych przez siebie rzeczy. W chwili obecnej jest w zasadzie wydmuszką bez praktycznych zastosowań – choć do ICO bardzo przydatną –  zabawą, która przyciągnęła ludzką atencję, polegającą na nabywaniu, sprzedawaniu i wymianie wirtualnymi żetonami w wirtualnej przestrzeni.  Ale dzięki temu niektórzy mogą zdobyć finanse na swoje pomysły, stworzyć coś nowego, jedni się wzbogacą inni być może stracą, jest ruch, życie, jest interes. Fantastycznie jest to obserwować nawet jeśli nie wyjdzie z tego nic trwałego – poza paroma bogaczami i rzeszą rozczarowanych. Ale może też być tak, że jednak powstanie coś co trwale zmieni czy nawet ulepszy świat. Okaże się to już w tym roku. To będzie rok weryfikacji dla blockchaina i albo wóz albo przewóz i pójdzie do piachu jako i blogi ostatecznie poszły w 2017 r.

Jedna myśl na temat “W Internecie to był rok blockchaina i blokowania reklam.

Odpowiedz