Zastąpmy tym tramwaje!

Od lat gardłuję za likwidacją linii tramwajowych we Wrocławiu, który jest najbardziej bezsensowną formą transportu, dewastującą dosłownie wszystko – środowisko, ulice, tkankę miejską i budżet miasta. Torowiska powinny być zamienione na normalne ulice będące buspasami dla autobusów, taksówek oraz takiego transportu, który widać na filmie z linku. W większości jest to prezentacja, ale to już zostało zrobione i działa w Chinach i Dubaju.
Wiem, że są tu zwolennicy tramwajów i chętnie wysłucham Waszego zdania na pomysł zastąpienia tramwajów takim typem hybrydowego transportu.
#wroclaw #mpk #transport
https://lnkd.in/d3JWQ9dR

Ponieważ na FB i youtube rozwinęła się dyskusja dotycząca opłacalności tramwajów, zebrałem tutaj pewne wygrzebane dane:

– Tabor MPK Wrocław przewozi 200 mln pasażerów na trasie około 35 mln kilometrów rocznie.

– Średnie zużycie energii przez tramwaj to 460 kWh/100 km 

– Średnie zużycie energii przez autobus elektryczny to 140 kWh/100 km.  

– średnie zużycie energii elektrycznej przez trolejbus to 219 kWh/100 km.

– autobus spalinowy 47 l / 100 km ( 3 zł/km)

– Obecny koszt wozokilometra, obejmujący także cenę paliwa, w przypadku tramwajów wynosi 5 zł, autobusów elektrycznych 1,58 zł, a pojazdów spalinowych 3,18 zł

Wydatki Wrocławia na MPK w 2024 r.  735 mln zł (plan)

W 2020 r. koszt netto (tramwaj) za 100 km wyniósł 201,388 zł netto, a w 2023 r. już 487,048 zł (5 zł/km) obrazuje sytuację w MPK Wrocław rzecznik tej spółki Mikołaj Czerwiński.” natomiast według oferty z przetargu, cena ta w 2023 roku miała wynieść 2680 zł. 

 

– Cena tramwaju 8 mln zł (roczne odsetki to 0,4 mln)
– Remont tramwaju po 10 latach użytkowania  3,5 mln zł
– Cena autobusu spalinowego Mercedes Citaro – 1,6 mln zł  (roczne odsetki to 0,08 mln)
– Cena autobusu elektrycznego 4,5 mln zł (np. Solaris) (roczne odsetki to 0,225 mln)
– Koszt budowy 1km trasy tramwajowej 50-100 mln zł
– Koszt remontu 1km trasy tramwajowej od 20 mln zł w górę.
– Koszt budowy ulicy 1 km  – 5 do 7 mln zł. 

W 2023 roku autobusy komunikacji miejskiej Wrocławia przejechały 29,3 mln kilometrów. Do tego trzeba dodać autobusy aglomeracyjne zapewniające komunikację z sąsiednimi gminami – a w tej kadencji powstało 11 nowych linii – które łącznie pokonały 4,5 mln kilometrów.

Natomiast wrocławskie tramwaje przejechały ponad 14,1 mln km. Ponieważ uruchomiliśmy nowe linie – przez Popowice, Szczepin i na Nowy Dwór to tramwaje przejechały o 400 tys. kilometrów więcej niż w 2022 roku.
194,5 miliona podróży
2023 rok to również rekordowa sprzedaż biletów komunikacji miejskiej – 36 mln sztuk o wartości 207,9 mln zł. To o ponad 5,5 mln więcej niż w 2022 roku.

3 myśli na temat “Zastąpmy tym tramwaje!

 1. Arek,
  Może i tramwaj zużywa więcej i więcej kosztuje infrastruktura, ale zabiera więcej pasażerów i nie stoi w korkach. Ja to w ostateczności wybieram autobus. Dla mnie to najgorsze dziadostwo. Autobusy to powinny moim zdaniem jeżdźić tylko po wąskich ulicach, tam gdzie ruch tramwaju po chamsku koliduje z samochodami(we Wroclawiu to faktycznie pojechali po bandzie). Dodatkowo w tramaju nie masz takich dużych kosztownym ogniw jak w autobusach elektrycznych. Przyszłość to autobusy wodorowe. W sumie już są w Polsce.

  1. O! Dawno Cię nie czytałem! 🙂
   Wodór to porażka i ślepa uliczka, tak jak pojazdy elektryczne.
   W praktyce tramwaje nie biorą więcej pasażerów. Przeważnie jeżdżą puste a kosztują krocie.

   1. Arek, no chyba we Wrocławiu. Gdzie nie byłem tam były w co najmniej połowie obłożone.
    Wodór jest lekki. I już cenowo porównywalny z dieslem o ile nie tańszy, a będzie jeszcze tańszy przy większej produkcji. Nawet Chiny w to inwestują jak dobrze pamiętam. Kiedyś był problem jak to szczelnie zamknąć, teraz są już odpowiednie kompozytowe zbiorniki. I jest bardziej bezpieczny w przypadku pożaru niż elektryki czy auta na płynne paliwo.
    https://youtu.be/gfKqraWRSSs?si=z1kFuHcn-Dulkn8U

Odpowiedz