Dlaczego bankowcy, VISA i Mastercard tak usilnie próbują zrobić ludziom wodę z mózgu?

Od czasu gdy niektórzy uświadomili sobie jak mocno VISA, Mastercard i banki doją polskich sprzedawców na kartach (10x bardziej niż np. na Słowacji czy Węgrzech!) i doszło do prób obniżenia prowizji zaczął się lament tych instytucji jak to będzie źle oraz groźby, że zapłacą za to użytkownicy kart.  Guzik prawda!
Tak – 1,6 mld rocznie banki wespół z VISA i Mastercard dymają polskie firmy a Władze Buraczanej… nic nie robią!  Co prawda już 12 lat temu UOKiK wszczął postępowanie w tej sprawie i do dziś NIC NIE ZROBIŁ a dwa lata temu zaczęły się jakieś pozorowane ruchy NBP, jakieś konsultacje (sic!) ze zdziercami itp. bzdury  lecz nic to nie zmieniło. Możecie w komentarzach zgadywać co może powodować taką niemoc Władz, która kosztuje polskie firmy 1,6 mld rocznie!?  No bo na pewno nie korupcja, prawda?
A przecież tą sprawę można załatwić od ręki. Albo ustawą pozwalającą na powstanie konkurencyjnych, polskich organizacji karcianych – obecna ustawa w swej restrykcyjności praktycznie wyklucza możliwość powstania takowej – albo (skoro nie ma rynku) zakazującej pobieranie opłat od akceptantów (sprzedawców).  Tak za transakcje, jak i za terminale i obsługę.
Że wtedy zapłacą posiadacze kart?   BZDURA !!!

Banki i karciarze_kanciarze przecież doskonale wiedzą, że karta w ręku ludzi oznacza, że pieniądze będą leżeć u.. nich a nie w kieszeniach konsumentów.
I dlatego właśnie powstały karty!  A nie po to żeby ułatwić komukolwiek życie, tylko właśnie po to żeby zatrzymać pieniądze we własnych łapach bo mając pieniądze w łapach mogą na nich TŁUSTO zarobić (w 2012 roku banki wycyckały nas na 16 mld złotych!)
Zaś brak kart u ludu oznacza, że pieniądze wrócą do… łap i kieszeni ludzi co dla bankowców i karciarzy byłoby koszmarem. Tak bardzo, że oni nawet te 1,7% gotowi byliby płacić byleby ludzie używali kart!

To teraz może podpowiecie mi dlaczego Władze Buraczanej nic w tej sprawie nie robią, ba! Dlaczego wprowadzili tak rygorystyczne ustawy, uniemożliwiające powstanie polskiej organizacji wystawiającej karty?

11 myśli na temat “Dlaczego bankowcy, VISA i Mastercard tak usilnie próbują zrobić ludziom wodę z mózgu?

  1. Już jest tak w wielu sklepach „Ceny uwzględniają 3% rabatu za płatność gotówką”.
   No ale to faktycznie nie jest rozwiązanie, karty mają swoje zalety praktycznie dla wszystkich.
   Tylko ta niezrozumiała pazerność w Polsce…

 1. Sprawa jest prosta. Podmioty „polskiego” systemu finansowego to siedlisko różnego rodzaju agentury oraz aparatczyków byłego i obecnego reżimu. Sitwa zaciekle broni swoich interesów i nie pozwoli na odebranie sobie możliwości ciągnięcia profitów z obracania nieswoimi pieniędzmi oraz pobierania horrendalnych prowizji od transakcji.

  Czy ktoś ma jeszcze jakieś złudzenia, kogo interes jest reprezentowany w tym kraju?

  Pozowlę sobie przypomnieć sprawę z tzw. ustawą hazardową. Została napisana i uchwalona w błyskawicznym tempie. Dlaczego? Chodziło o ochronę interesów sitwy, która w swoich rękach trzyma cały biznes hazardowy. Dużo ludzi zaczęło grać przez internet. Jak tylko sitwa poczuła, że jest zagrożona to do kogoś z obecnej, fasadowej władzy przyszedł ktoś „starszy i mądrzeszy” i powiedział jak ma być.

  Dopóki te skurwysyny nie pozdychają to nic się nie zmieni. Będziemy dymani na każdym kroku (aż do śmierci) a III RP będzie zasługiwać tylko na miano republiki bananowej.

   1. No i masz Arku odpowiedź na Twoje pytanie jak zabezpieczyć dziecku przyszłość. Włazisz miedzy wrony i kraczesz jak i one …

 2. Znaleźli jelenia i go patroszą 😀 Widocznie u nas lobby bankowe jest u nas mocniejsze od lobby sprzedawcowego. Prędzej czy później i u nas zmniejszą opłaty, ale póki mogą łoić nasze biznesy to po prostu to robią.

 3. PANTEK,

  No i, bardzo dobrze. Ja od tysięcy lat walczę o wycofanie gotówki. W dzisiejszych czasach trzeba mieć nieźle zryty beret aby posługiwać się gotówką.

  Dzięki pieniądzom bezgotówkowym Ja mogę je tworzyć w bardzo prosty sposób. A jak chodzi o gotówkę, to musiałbym ją podrabiać.

  Z niecierpliwością czekam na ten dzień kiedy gotówka zniknie z tej planety.

  Pozdrowienia dla bez-gotówkowców,
  ROMAN WŁOS

  p.s. Bez-gotówkowej forsy nie ukryjesz przed komornikiem.

Odpowiedz