Zostań klientem PLUS GSM – zażądają od Ciebie nawet 40 tys. zł „kary umownej”!

Jesteś klientem Polkomtel SA świadczącego usługi jako PlusGSM, 36.6 , Sami Swoi? Albo planujesz być?  To miej Cię Boże w opiece!
Albo już dziś zacznij zbierać po 5 tys. złotych od każdego numeru

Wielokrotnie już na tym blogu pisałem o tym jak Polkomtel SA okrada swoich klientów (tu i tu i tu).  [Dopisek:  koniecznie zobaczcie ten podesłany mi krótki filmik ] Ale to wszystko to drobne w stosunku do tego jakie teraz mają przejścia ludzie którzy parę lat temu skorzystali z oferty abonamentowej lub MIXowej Polkomtel SA.  To jest prawdziwa BOMBA!

Otóż zaczyna się od otrzymania z Polkomtel SA wezwania do zapłaty po 5 tys. złotych od każdego numeru tytułem „kary umownej” za „zerwanie umowy z winy abonenta„. Od „rekordzisty” co miał 8 kart Polkotel chce 40 tys. złotych !
Zwracam uwagę – żądanie nie dotyczy zapłaty za „darmowy” telefon, ani za jakieś (niezapłacone) rozmowy.  To „kara umowna” za rzekome zerwanie umowy z winy abonenta.
Myślicie sobie  „no dobra – przysłali sobie śmieszne pisemka i co z tego? Wyrzucić do kosza i zapomnieć
Nic z tego!
Polkomtel nie dał zapomnieć o sobie „dłużnikom”.
Chwilę później w ich miejscach pracy i domach pojawili się windykatorzy z firmy Kruk SA i dosłownie awanturując się, krzycząc – przy współpracownikach i klientach – żądali zapłaty xx tysięcy z tytułu „popełnienie przestępstwa przeciwko Polkomtelowi” zanim sprawa trafi na drogę postępowania karnegoi będzie niepotrzebny wyrok w życiorysie”.
Potem są jeszcze telefony o różnych porach dnia, czy „dłużnik zdecydował się wreszcie dobrowolnie spłacić dług zanim przyjdzie komornik i zabierze auto, mieszkanie  i telewizor.”

„Dłużnicy”, z którymi rozmawiałem nie zdecydowali się – a co Ty byś zrobił?  – więc pewnie czeka ich przeprawa sądowa, czyli kolejne nerwy, strata czasu i wydatki.
Jak widać korzystanie z usług Polkomtel SA przynosi w życiu wiele nowych doświadczeń.

Jeżeli jesteś jednym z takich „dłużników” proszę o kontakt na email arnold@buzdygan.com lub gg: 5176712  , ponieważ w maju osoby te złożą zbiorowy pozew przeciwko Polkomtel SA.

Oczywiście sprawą będę się intensywnie zajmował.

Nie omieszkam przy tym zapytać się UOKiK oraz UKE co chcą zrobić z tym fantem. Szczególnie jestem ciekaw co zrobi UOKiK, który wali milionowymi karami za źle postawione przecinki w umowach.
Znam też już stanowiska rzeczników Kruk SA i Polkomtel SA, które są kompletnie rozbieżne 🙂  Zamieściłem je na samym końcu.

Jak dla mnie Polkomtel SA najzwyczajniej w świecie dopuszcza się w tym przypadku próby wyłudzenia pieniędzy i wnosząc sprawę do sądu będzie próbował udawać, że jego działania są praworządne.
Dlaczego tak uważam? Bo Polkomtel SA doskonale wie, że:

1. Kara umowna została uznana przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jako niedozwolona , ponieważ  prawo jasno stanowi, że
wysokość roszczenia z tytułu jednostronnego rozwiązania umowy przez abonenta lub przez dostawcę usług z winy abonenta przed upływem terminu, na jaki umowa została zawarta nie może przekroczyć wartości ulgi przyznanej abonentowi pomniejszonej o proporcjonalną jej wartość za okres od dnia zawarcia umowy do dnia jej rozwiązania”.
Art.56. ust. 6 . ustawy Prawo Telekomunikacyjne

2. Wg kodeksu cywilnego kary umownej można żądać tylko od kogoś kto a) miał wobec nas świadczenie niepieniężne, b) przez niewywiązanie się z tego świadczenia ponieśliśmy stratę, c) potrafimy wykazać pełny związek pomiędzy poniesieniem konkretnej straty a niewywiązanie się ze świadczenia niepieniężnego.

3. Grożenie wszczęciem postępowania karnego w celu uzyskania spłaty (nawet należnego) długu jest przestępstwem, jest to tzw. groźba bezprawna wymieniona w art. 12 kodeksu karnego.

4. Polkomtel zawarł ugodę z UOKiK i 1 lipca 2009 roku zmienił swoje umowy i regulaminy.  Nie znam szczegółów tej ugody, ale z relacji prasowych wynika, że dotyczyło to między innymi bezprawności kary umownej wpisanej do regulaminu. Czekam na odpowiedź z UOKiK na zapytanie o szczegóły.

Jak mówiłem sprawą będę się dalej zajmował, więc wkrótce kolejne odcinki serialu „Polkomtel chce dziesiątek tysięcy od swoich klientów” w tym skany żądań Polkomtel SA.

A teraz obiecane stanowiska:

Polkomtel SA:

Szanowny Panie

Informuję, że Polkomtel S.A. korzysta z usług windykacyjnych świadczonych przez KRUK S.A.
(na podstawie zawartej umowy w tym zakresie). Jest to działalność nastawiona przede
wszystkim na odzyskanie należności na zasadach polubownych/pozasądowych. Są to należności
przysługujące Polkomtel S.A. od byłych klientów/dłużników, które wynikają również z tytułu
kar umownych, jakie przysługują Polkomtel S.A. zgodnie z umowami zawartymi z klientami.
Działalność windykacyjna KRUK S.A. jest korzystna dla klientów/dłużników, gdyż pozwala
na uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z zadłużeniem, jakie powstają na etapie
postępowania sądowego i umożliwia spłatę zadłużenia w dogodnych ratach.
W przypadku braku spłaty zadłużenia na tym etapie polubownym Polkomtel S.A. może podjąć
dalsze kroki windykacyjne dozwolone prawem m.in. może skierować pozew do sądu.
Informuję, że szczegóły dotyczące działań windykacyjnych realizowanych przez
Polkomtel S.A. (kwoty, liczby, procedury itp.) stanowią tajemnicę
przedsiębiorstwa i nie możemy ich udostępnić.
Z poważaniem
Adam Suchenek
Rzecznik Prasowy, Kierownik Zespołu ds. Komunikacji
Biuro Komunikacji Korporacyjnej
Polkomtel S.A.

Kruk SA:

Witam i bardzo dziękuję za kontakt z naszą firmą.

Cieszę się, że postanowili Państwo zweryfikować posiadane informacje także u
drugiej strony. Nie będzie żadnego problemu z przygotowaniem odpowiedzi na
Państwa pytania. Ponieważ w dniu dzisiejszym i jutrzejszym jesteśmy poza
biurem, prześlemy je Państwu w środę.
Cieszę się, że zwrócili się Państwo do nas z tymi pytaniami, bo dzięki temu
zaistnieje okazja do wyjaśnienia zawartych w nich nieprawdziwych stwierdzeń.

Już teraz bazując wyłącznie na mojej obecnej wiedzy (którą poszerzę jeszcze
przygotowując dla Państwa odpowiedź w tej sprawie) mogę poinformować, że
nasza firma nie świadczy usługi windykacji terenowej dla tego Klienta, zatem
praktyki, o których Pan pisze nie mogą mieć miejsca. [..]

Z poważaniem
Iwona Słomska

24 myśli na temat “Zostań klientem PLUS GSM – zażądają od Ciebie nawet 40 tys. zł „kary umownej”!

 1. Te 40 tys zł… to pikuś. Znane są przypadki gdzie Polkomtel żąda zapłaty znacznie większych kwot odszkodowawczych, np. firma z południa Polski, od której Plus GSM oczekuje zapłaty ponad 200 tys zł za rozwiązanie umów dla 30 numerów – rzekomo z winy abonenta (5 tys za „używanie” i 1 tys za „rozwiązanie” od każdej karty SIM). Wystarczy się przejść po Sądzie Gospodarczym na Czerniakowskiej 100 w Warszawie żeby zobaczyć jak roszczeniowy jest Polkomtel. Na powiedzmy 15 wizyt w ubiegłym roku – 10 razy na wokandzie widniało: POLKOMTEL S.A. przeciwko …………….. o zapłatę, Sygnatura…………… Tak się składa, że na te 15 razy nie było ani jednego przypadku gdzie o zapłatę występowała Era, Orange czy Play – a to chyba o czymś świadczy? Polkomtel chyba tymi powództwami dorabia na pokaźne odprawy dla CZŁONKÓW zarządu. Dziwię się tylko, że nikt jeszcze Plusowi się do „zadka” nie dobrał. Chyba nie ma odważnych na Polkomtela bo to firma bogata i strach z taką wojować – macki ma wszędzie.

 2. Witam

  Widzę ze ludzi jest coraz więcej i dobrze ze sprawa nabiera obrotu i jest nagłaśniana.

  Pobieżnie opisałem swój przypadek w komentarzu na wykop, ale czytając niektóre komentarze (niedowierzania, olewania i wyśmiewania sprawy)dotarło do mnie że trzeba ludzi bardziej uświadomić i przestrzec przed tym co może spotkać każdego użytkownika sieci Plus GSM .
  Gdyby sprawa mnie nie dotyczyła moje reakcje mogły by być podobne, bo przecież żyjemy w uczciwym państwie i dlaczego miała by na mnie siec komórkowa nakładać kary w wysokości 5 tys zł za kartę jeżeli będę z tych kart korzystać jak każdy użytkownik telefonu komórkowego czyli w sposób zgodny z regulaminem.

  Okazuje się ze może !!

  Dopiero wtedy zacząłem się dowiadywać że takich spraw jest o wiele więcej, mnóstwo ludzi ma problemy z Plusem i karami które nakłada się na nich za normalne korzystanie z telefonu !

  Jedni powiedzą, że przecież da sie to wyjaśni, trzeba było porozmawiać jeżeli to pomyłka. Zapewne ty byś tak zrobił , racja? Oczywiście że tak, bo przecież jakby inaczej!!

  Odpowiem tylko tyle NIE DA SIĘ !!

  Nikt nie chce Cie wysłuchać!

  Niektórzy mówią(salon firmowy PLUS) Ci ze to żart, polecając olać sprawę. Przez telefon osoby które podpisują się pod fakturami które masz do zapłaty mówią że złamałeś regulamin i że zapłacisz nie wyjaśniając nic poza tym .Nie obchodzi go że ty przecież normalnie korzystałeś z telefonu i nie złamałeś żadnego regulaminu umowy!!
  Jednak kiedy poczta przychodzi faktura na kwotę 20 tys zł to największemu twardzielowi miękną kolana.

  Ja oczywiście nie zapłaciłem jak większość osób które poznałem z podobnym przypadkiem.

  Ale to nie koniec Plus nie zapomina !
  Nie licz na to ze po roku twoja sprawa znajdzie się gdzieś w zakurzonej piwnicy . Do gry wchodzi KRUK! który zaczyna nawiedzać twoją mamę w miejscu pracy, zamieszkania i straszyć!! twoimi długami za niby złamanie regulaminu i przymusza zapłaceniu kary umownej ,oczywiście wszystko mogą Ci rozłożyć na raty, dogadasz sie . Dalej jesteś twardy? To powiem Ci że część osób na tym etapie poległa, bo nerwowo nie wytrzymała, przecież każdy chce w przyszłości wsiąść jakiś kredyt i nie chce być wpisany do rejestru dłużników . Co też mówi ostatnia reklama KRUKA .

  Teraz czekam na sprawę w sądzie.

  Na dniach zamieszczę dla niedowiarków zdjęcia pism , umów, nakazów zapłaty , faktur itp.

  A także poproszę osoby które poznałem z podobnym przypadkiem i przeżywają ten sam KOSZMAR, o dołączenie swoich komentarzy.

 3. Pięknie, właśnie szukam sposobu aby walczyć o swoje…..przeniosłem numer firmowy do plusa i nikt z play nie może się do mnie dodzwonić…od listopada plus przysyła odpowiedz że wszystko jest ok, ba play też….jak prosze o rozwiązanie umowy bo usługa jest niepełna to nie można bez kary…..masakra….zna ktoś adwokata z rejonu wrocławia…który ma doświadczenie potrzebne do walki z operatorem….

 4. Witam,
  a jak jest w przypadku kiedy umowa jest przedłożona itd, użytkownik normalnie korzystał z tel, niestety po czasie wyszła nagła strata pracy- brak kasy i nie doładował telefonu przez 4 miesiące? Oczywiście pisma były itd ale narazie cisza.. Mam się bać? Chciałabym doładować te tel i móc jakoś przetrwać do końca tej chorej umowy z Polkomtelem i wtedy bez problemów zrezygnować. Jest taka możliwość bez płacenia tej „kary umownej” o której straszą?
  Proszę o odpowiedź bo już zgłupiałam i nie ukrywam , że się trochę boję..

 5. Mam podobna sytuacje co Pani Kiniak… tyle ze termin doladowania minol 32 dni temu, oczywiscie krucho z kasa bo roboty nie bylo. A teraz sie troche zmienilo…. no aleeee jade do salonu kupuje karte (telefon odciety od sieci) i oczywiscie nie moge doladowac. rozmawiajac z konsultantem powiedzial mi ze musze jechac do firmowego salonu(200km) by zalatwic ta sprawe oO jak nie to bedzie kara umowna…. o 1 doladowanie 30zl. nie mam pytan

 6. Co do Mixa- Polkomtel przysyła upomnienie dotyczące obowiązku zapłaty, jeśli się je zignoruje zrywają umowę. Można też raz w ciągu trwania umowy reaktywować kartę. W tym celu należy udać się do FIRMOWEGO salonu Polkomtela i odnowić umowę. Na miejscu trzeba będzie zapłacić zaległe doładowania i jedno „do przodu”. Jeśli nic się nie zrobi to niestety grozi kara wynikająca z umowy, której wysokość zależy od ilości dokonanych zasileń.

 7. Witam, mam tak samo jak wszyscy moi przedmówcy Polkomtel to maszynka do robienia pieniędzy i okradania kliientów, moja sprawa wygląda tak: Wziołem koledze tel na kartę w Plus Mix a jak narazie nie doładował ani razu konta i boję się że Polkomtel zerwie ze mną umowę i obciąży mnie karą umowną w wysokości 2222.00 PLN a jestem bez pracy i nie wiem co mam teraz zrobić gdzie mogę się udać po jakąś poradę czy mogą i czy mają takie prawo do aż takich kar na Boga że UOKIK tego nie reguluje. Nic tylko wziąść sznurek i się powiesić. Proszę o jakąś poradę pomoc i o kontakt na mój mail: kaczynski89@interia.pl Pozdrawiam Wszystkich Formułowiczów

 8. Witam, dostałem list od Plusa o karze umownej 5tys.

  Czy komuś udało się wygrać sprawę z Plusem?

  Proszę o info bo nie wiem czego się spodziewać…

 9. Do: tk Szanowny formuowiczu najlepiej w takiej sprawie jest się zgłosić do Urzędu Ochrony konkurencji i Konsumentów bo tak na własną rękę nie wygrasz z Polkomtel-m taka kara jest niezgodna z prawem jest zawyżona jak możez to podaj cenę wartości telefonu jaki masz z Plusa to Ci obliczę jaka powinna być prawdziwa kara umowna. Pozdrawiam

  1. Dziękuję za odpowiedź. Niestety abonament był wzięty na firmę i UOKiK nie zajmuje się takimi sprawami – taką informacje przynajmniej dostałem stamtąd.
   Bardzo niejasno za to sprecyzowany jest regulamin i terminy na podstawie których później Plus nalicza kary umowne, stąd sprawę musi poprowadzić jakaś dobra kancelaria… zna Pan kogoś godnego polecenia? Szukam jakiegokolwiek punktu zaczepienia.
   Z góry dziękuję za jakąkolwiek podpowiedź w tym temacie.

   1. Niestety nie znam nikogo godnego polecenia z prawników i bałbym się ich nawet polecić (zostaną zastraszeni albo skorumpowani).
    Mogę polecić gościa z organizacji konsumentów, który reprezentuje nawet firmy w takich sprawach (zatrudniając się w nich na 1/16 etatu i otrzymując pełnomocnictwo ma do tego prawo)
    Jeżeli jesteś tym zainteresowany to Ci podam .

 10. UOKiK? W niczym Ci nie pomogą. Z każdej strony oczywiście o tym trąbią ale jak przychodzi co do czego to umywają ręce.

 11. Witam, u mnie przypadek z Plusem jest co najmniej dziwny… Podczas pobytu za granicą dostałam info o wysokiej kwocie wykonanych usług i zablokowaniu połączeń. Po powrocie do kraju zadzwoniłam do Plusa bo w rzeczywistości wysłałam tylko 9 smsów do kraju. Pan potwierdził ale stwierdził też, że telefon łączył się z satelitami i stąd taki rachunek 900 zł. Czekałam na biling, kiedy wyłączono mi usługi, a zamiast bilingu dostałam pismo jakobym to zerwała warunki umowy i karę w wysokości 750. Czekając dalej na biling dostawałam kolejne kary. Minęły dwa lata od tamtej sytuacji, a ja dostałam teraz zawiadomienie ze już jest po rozprawie sądowej i skoro nie zapłaciłam, sprawa jest skierowana do komornika o ściągnięcie długu z wynagrodzenia… Plus to złodziejska instytucja, bezpodstawnie, bez winy mojej jako konsumenta, odbyła się rozprawa. Nie otrzymałam bilingu, jedyna odpowiedz jaka otrzymałam z Plusa to to, ze trzeba uważać na nowoczesne telefony bo łączą się one satelitarnie i trzeba na to uważać.. Nie mieści mi się to w głowie.

 12. Witam. Moje przezycia z plusem dopiero się chyba zaczynają… Wzięłam kuzynce telefon na MIXA, ona zrobiła 2 pierwsze doładowania i olała sprawę, więc ja wzięłam tą kartę i ją doładowywałam, Teraz Nie doładowałam konta, ponieważ akurat trafił się miesiac że nie miałam za co….;/ raz już podpisałam umowę reaktywacyjną, chciałam to zrobić drugi raz niestety nie dało rady. 🙁 Zostało mi 20 doładowań po 50 zł, (z 42!) Czekam teraz na pisemko w sprawie kary umownej. Pamiętam, że jak przyszło mi upomnienie, żebym doładowała, było napisane, że „w przypadku niedokonania zasilenia zostanie naliczona kara umowna w wysokości 585 zł.” Czy może się jednak okazać, że ta kara bedzie większa?
  Zaczynam się bać. ;( Myślałam o napisaniu podania o rozłożenie na raty, ale podobno tego nie robią…
  Plus to DNO.

  1. To co Ci naliczyli to chyba kwota ulgi a nie kara umowna.
   I akurat do tego mają prawo, ale uwzględniając proporcjonalnie okres jaki opłaciłaś do tego, którego nie opłaciłaś.
   Czyli jeśli miałaś w umowie podaną kwotę ulgi np. 1000 zł to mogliby Ci naliczyć około 476 zł
   Z tym, że w umowie musi być wyraźnie podana kwota ulgi. Jeżeli oni zaś upierają się, że to kara umowna to nie mają do niej prawa.

 13. Ja już jestem na etapie windykacji przez Komornika Sądowego. Kwota do spłaty blisko 50 tysięcy złotych 🙁 Nie potrafię zrozumieć opieszałości odpowiednich instytucji UKE, UOKiK. Dla czego nic nie robią? Nie rozumiem kwestii dogadania się Polkomtela z UOKiK w sprawie kary umownej w wysokości 5 tysięcy złotych. Jeśli zmienili umowy i już nie stosują tego zapisu to dla czego windykacje z tytułu tego właśnie zapisu trwają? Proszę osoby których dotknął zapis o karze umownej w wysokości 5.000zł o kontakt może wspólnie wymienimy się informacjami co dalej można z tym zrobić lub na jakim etapie jest aktualnie sprawa tego zapisu w umowie. Kontakt mailowy: atrapagsm@wp.pl

 14. Witam, mi zostało dokładnie 7 dni na doładowanie konta jeżeli tego konta nie doładuje, bo jak na razie jestem bez grosza doładowania po 50zł na 24miesiące (2 lata) przyjdzie mi kara ” 1,460 zł ” jeżeli tej kary nie zapłacę to co dalej? Bo ja tego nie rozumiem! Mam 19lat pierwszy raz brałem telefon w plusie za 1zł i to był mój duży błąd, chciałem zrezygnować w tym samym dniu nie dało się ponieważ podpisałem umowę …

  Pytanie:
  Jaką kare mogę dostać za nie zapłacenie tej kary „1,460zł” ?
  Nie mam nic na siebie, to tyle proszę o odpowiedź.
  Dziękuję!

  1. Witam, Jest taka sprawa że szkoda że w tym samym dniu nie poradziłeś się prawnika bądź
   Konsultanta UOKIK Prawnie to jest tak że miałeś takie prawo do 10 dni od daty zawarcia umowy na wypowiedzenie umowy bez uzasadnienia. A co do kary to niestety teraz nie ma odwołania sam wiem po sobie nie dąło nic nawet pismo mojego adwokata oni są nieugięci pozostaje spłacać bądź czekać na rozprawę sądową i czekać na wyrok może sąd umorzy postępowanie. Pracujesz czy nie? Masz mojego maila skontaktuj się ze mną to szerzej porozmawiamy. kaczynski89@interia.pl Pozdrawiam

   1. MARIUSZ,

    Jeżeli sam jesteś idiotą i frajerem, to nie rób z innych ludzi idiotów i frajerów. UOKiK, UKE, gminy rzecznik praw konsumentów to są wszystko darmozjady, które biorą kasę i nic nie robią. UOKiK i UKE z definicji są nie-do-ochrony konsumentów.

    Ja do Nich dzwoniłem, i właśnie to Mi powiedzieli – , że indywidualnymi pacjentami Oni się nie zajmują.

    A prawnicy, adwokaci i inne półgłówki są od brania kasy od pacjentów. Będąc półgłówkami nie są w stanie nic pacjentowi pomóc.

    Pozdrowienia,
    ROMAN WŁOS

    1. Proszę nie zaliczać wszystkich Prawników do tego samego. Mi bynajmniej prawnik pomógł i nic nie płaciłem bo są takie kancelarie darmowe

     1. MARIUSZ,

      Jeżeli Ty uważasz, że prawnik Ci pomógł, to – zgodnie z prawem Murphy’ego – istnieje przypuszczenie, iż lepiej dla Ciebie byłoby gdyby Ci nie pomógł.

      Pozdrowienia,
      ROMAN WŁOS

Odpowiedz